Po Spinozie, czyli pierwszy kwartał

22 Mar

Chociaż wcale nie rozeznałem się porządnie w wydawnictwach zeszłorocznych, ani nawet tych z 2011, to korci mnie szybkie i pobieżne podsumowanie tego, co wyszło dotychczas od początku roku, a co miałem okazję posłuchać krótko, jeszcze krócej, albo całkiem zwyczajnie. Lista, którą sobie zrobiłem już dawno przekroczyła moje możliwości operacyjne, więc będzie wybiórczo.

Od końca: Constellation Tatsu (dzięki, Ziemowit!) wypuściła lutowo-marcowy zestaw kaset i wszystkie wyglądają na bardzo dobre. Są szaleństwa Giant Clawa, są syntezatory, są spokojne długie pasaże zmontowane na dobrze klejących się brzmieniach:

Pozostając przy syntezatorach – zanim zorientowałem się na dobre, że wyszedł podwójny album Jd Emmanuela pt. „Time Traveller”, w Boomkacie już pojawiło się następne wydawnictwo. Podróżnik w czasie świetnie buja i wygląda na mus dla wszystkich, których raduje renesans syntezatorów.

Cieszy, że Qluster pozostaje w znakomitej formie. Kiedy muzycy ogłosili koniec Clustera i rozejście się dróg bardzo obawiałem się rezultatów. Teraz okazuje się, że pierwsze literki zmieniają się K/C/Q, ale fantastyczne płyty płyną nieprzerwanym ciągiem. Poniżej fragment „Lauschen”.

Scultpure wydało najmniej efekciarski wizualnie („nie ma filmiku na winylu!”), ale za to najlepszy album. Kosmiczne krajobrazy przywodzące na myśl Conrada Schnitzlera (a co się  z nim nie kojarzy?!) podszyte bitem. Szansa, że będzie to jedna z najciekawszych pozycji roku.

Na nowe Pantha du Prince sporo w sieci narzekania, że wtórne wobec wcześnijszych i nijakie. Ale mi jakoś to podzwanianie wydaje się urocze. Do posłuchania, na pewno.

Nie sposób pominąć – jak dla mnie – równie co Pantha uroczego albumu „Centralia” Mountains. Ładnie wycyzelowane brzmienia, łagodna płyta do przyjemnego, rozluźnionego wsłuchania się, albo po prostu do stworzenia przyjaznej przestrzeni.

O Bowiem („Next Day”) wszędzie głośno i medialny atak jest zmasowany tym bardziej, że synergicznie przygotowano wydania dwóch biografii po polsku. Miła płyta, ale irytuje ta ordynarność w eksploatowaniu momentu. O nowym Four Tetcie („0181”) za to jest stosunkowo cicho. Matmos („The Marriage of True Minds”) wzbudza zainteresowanie eksperymentalno-telepatyczną otoczką płyty. Po drodze był jeszcze nowy Andre Pekler („Cover Versions”), którego nie miałem okazji posłuchać, ale poprzednia płyta narobiła sporo apetytu. Autechre („Exai”) wygląda na mocną pozycję, ale czekam jeszcze z zamówieniem na polskiego dystrybutora. Cieszą powroty weteranów, po dłuższej lub całkiem krótkiej nieobecności. Płyta Pere Ubu („Lady from Shanghai”) wygląda na bardzo dobrą, a reanimowane Crime & the City Solution („American Twilight”) wzbudza olbrzymie nadzieje, tym bardziej, że skład naprawdę imponujący – Simon Bonney, Bronwyn Adams, Alexander Hacke (Einsturzende Neubauten), David Eugene Edwards (16 Horsepower, Wovenhand), Jim White (Dirty 3, Cat Power), Troy Gregory (Witches), Matthew Smith (Outrageous Cherry, Volebeats) i Danielle de Picciotto:

Wreszcie Nick Cave and the Bad Seeds („Push the Sky Away”) raczej przewidywalne Cave’owe średniactwo. Na pierwszych płytach sygnowanych w ten sposób i na części płyt The Birthday Party, Cave dał się poznać jako genialny szaman znakomicie operujący napięciem. „From Her To Eternity” nie potrzebowała wcale agresji, żeby zafundować słuchaczowi huśtawkę i pełne przeciążenia. Inwencja w śpiewie, zmienianiu głosu, sposobu artykulacji, wykorzystywanie zaskakujących przerw i zawieszeń, szły w parze z nieustannie zaskakującym „akompaniamentem”. Pozornie ciągle te same linie instrumentalne przy bliższym wsłuchaniu się pokazywały, że każdy takt jest inaczej zagrany. Z ekstremalnym przykładem w postaci wykorzystania jako ścieżki w jednym z utworów pierwszej płyty, Blixy zmieniającego strojenie (nie wiedział, że jest rejestrowany). Kiedy słucha się „Firstborn Is Dead” zaskakują również zmiany ulokowania instrumentów, układ zespołu w głośnikach się przetasowuje i nie sposób zapaść w „dogmatyczną drzemkę” (ani po stronie muzyków, ani słuchacza). Z kolei takie utwory jak „Mercy Seat”, czy „Carny” przyprawiają słuchacza o stupor – długie, zadziwiające, pozornie monotonne.

Niestety Cave dryfował w stronę grzecznej, balladowej piosenkowości, co samo w sobie nie jest niczym zdrożnym, ale kunszt w operowaniu napięciem powoli został wymieniony na solidne balladowanie i smęcenie koniec końców. „The Good Son” ma znakomite fragmenty, które przeważają nad takimi sobie, więc mimo niepokojów robi ogólnie pozytywne wrażenie. Po niej przyszła „Henry’s Dream”, która, choć bardzo dobra, zwiastuje trochę inny niepokojący objaw – imitowania napięcia rockowym wykopem. Bezpośrednia hałaśliwość, ściana dźwięku, frontalny atak wyparły bardziej subtelne środki. W latach dziewięćdziesiątych (i chyba część zerowych można wliczyć) najmocniejszą pozycją jest zróżnicowana, niespokojna, kojąca to znów zrywająca się do pędu „Let Love In”.

Zapaść przyszła w postaci trylogii „Boatman’s Call”, „Nocturama”, „No More Shall We Part”. Na tym etapie urwałem się. Mimo intensywnego wsłuchiwania się w „Boatman’s Call” nie udało się odkryć do końca uroku tej nowej wizji. Dwie kolejne płyty to już był trudno rozróżnialny rozgotowany makaron. Oczywiście, należy pamiętać, jaką miarę przykładamy – gdyby taki był poziom popu w staromodnych, jednokierunkowych mediach masowego rażenia, to cały świat byłby Kanadą pachnącą żywicą w permanentnej estetycznej orgii. „Boatman’s Call” ostatnio ściągnąłem z półki i wytrzymuję kilka utworów. Niektóre lubię, inne nudzą. „Nocturamy” nie wyjmuję wcale.

Późniejsze przebudzenia, podwójna „Abbatoir Blues / Lyre of Orpheus”, a następnie „Dig! Lazarus! Dig!” uruchamiały ten drugi mechanizm – trochę czadu, żeby wprowadzić napięcie i to grało dobrze, a może nawet bardzo dobrze. Nie tak świetnie jak na klasykach, piosenki jednak były tylko piosenkami, ale jednak. Grinderman sprawił wrażenie nowego rozdania, co prawda agresywność (zwłaszcza w tekstach) była trochę przegięta, ale brzmienia fantastyczne.

Niestety, tegoroczna płyta wraca co tej najgorszej, makaronowo-balladowo-smęciarskiej tradycji, choć może indywidualnie jest lepsza od trylogii zapaści. Nie będzie to moja piosenkowa płyta roku.

I tym sposobem, dzień pracy nad Spinozą odreagowany, w The Wire Mika Vainio w Invisible Jukebox, więc w odtwarzaczu „Aaltopiri”, a jutro (a właściwie to już dziś) CoCart!

Reklamy

Komentarze 4 to “Po Spinozie, czyli pierwszy kwartał”

 1. z. Marzec 22, 2013 @ 15:53 #

  Mi się Time Traveler bardzo podoba. Ale cena £18.99 jest ponad moje przeliczenia, więc nawet o tym nie myślę. Co do Sculpture to rzeczywiście fajne, ale że… „nie ma filmiku na winylu!” to jestem zawiedziony, bo myślałem, że będzie. Mi z tych ostatnich płyt bardziej podoba się Three Legged Race. Bardzo interesująca. A zmartwienia: słaba aktywność Discriminate Music oraz, że nie zalogowałem się na musical coma, bo to teraz prywatny blog i teraz nie mam dostępu.

  • Krzysztof Marzec 23, 2013 @ 12:46 #

   Miałem właśnie o comę zapytać. Tam był kiedyś podany adres i tryb zapraszania, może jakbyś pogrzebał w historii, to komputer będzie miał gdzieś tę stronę zapamiętaną?
   Three Legged świetny, Spectrum trzyma formę (Formę 🙂
   A teraz jeszcze Quicksails wyszło. Raime w końcu dotarło – super.

 2. Paweł Jońca Marzec 22, 2013 @ 17:45 #

  Krzysztofie, a mi się nowy Cave bardzo podoba. Zdecydowanie bardziej niż nowy Bowie. To co przy pierwszym podejściu wydaje się smęceniem, po kolejnym zaczyna nabierać uroku i przy następnym porządnie wciąga – wtedy można odnaleźć w tej płycie takie leniwe, niespieszne tempo. Polecam raz jeszcze.
  A my z Michałem dziś na Aptekę, a jutro nawiedzimy piękne miasto Toruń (CocArt!). Mam nadzieję, że się spotkamy.

  pozdrawiam,

  • Krzysztof Marzec 23, 2013 @ 12:53 #

   Spotkamy się na na pewno. Wczoraj też było dobrze i można było dostać szprotkę od Jean Harve Perona 🙂
   Cave’a trochę pomęczyłem i widzę, że nie będzie to jednak płyta z tych co jak się siadło, to trzymała człowieka do końca i nie odpuszczała nawet na chwilę. Ale przyjemna jest, miejscami nawet bardzo fajna, jako całość smęci. Dla mnie troszkę wyżej od trylogii zapaści. Chociaż na Boatman też były miłe fragmenty. Tak, czy inaczej gra częściej niż Muslimgauze, bo jednak bardziej przyjazna dla domowników.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: